Sebakov s.r.o. - odpadkový koš

Preventivní ochrana prostor s ohrožením vloženou výbušninou.

Sebakov s.r.o. - odpadkový koš

průměr odpadkového koše390 mm
výška odpadkového koše630 mm
objem odpadkového koše70 litrů
váha odpadkového koše5,2 kg
igelitový pytel Š x V650 x 850 mm

Další informace

Tato konstrukce odpadkového koše byla navržena ve spolupráci s Letištěm Praha pro preventivní ochranu proti možným bombovým útokům a je chráněna z hlediska průmyslového vlastnictví

Byly provedeny dva experimentální výbuchy trhaviny SEMTEX umístěné v koši.

 

Stanovisko policie ke konstrukci odpadkových košů:

Při posuzování vhodnosti konstrukce odpadkových košů, z hlediska jejího chování při výbuchu vložené výbušniny, vycházíme z následujících předpokladů:

Pokud z výše uvedených hledisek hodnotíme vlastnosti odpadkových košů, které byly předmětem experimentu, můžeme říci, že konstrukce je vcelku zdařilá.

V případě výbuchu menší nálože uvnitř koše (100g PINp 10), nedošlo k fragmentaci, odlétl pouze horní kroužek, a to směrem vzhůru. Při výbuchu větší nálože (400g PINp 10), sice již boky koše, tvořené drátěným pletivem, nevydržely v jednom celku, došlo k jejich rozletu, ale jen v jednom velkém a dvou menších kusech a pouze z cca 5 % boční plochy došlo k tvoření dalších malých fragmentů.

Další dobrou vlastností těchto odpadkových košů, tentokráte z jiného pohledu, je dobrá možnost identifikace obsahu odpadkového koše, (zvláště, když jsou vkládány bílé, částečně průhledné pytle), která je výhodná, ať už v případě preventivní prohlídky odpadkových košů, či v případě podezřelého nálezu v koši.

Celkově lze říci, že z odpadkových košů, které byly prozatím na LKPR umístěny, se nám konstrukce tohoto odpadkového koše jeví v posuzované oblasti jako nejzdařilejší.

koše_zpráva